LED žárovky pro všechny druhy svítidel

Vyznat se v druzích koncovek svítidel je někdy velice obtížné, zvláště pro nezkušeného a nepříliš erudovaného člověka. Dnes se zkrátka nevyrábí jen klasické edisonovy žárovky, trh je zásoben obrovským množstvím druhů od několika stovek výrobců.

světla

Rozdělení osvětlovací techniky podle patic a závitů

Je překvapivé, že si v dnešní době stále řada lidí mezi sebou zaměňuje patici a závit. Patice se pouze zasouvá do otvorů v konektoru držáku, zatímco závit se šroubuje, a je vždy pravotočivý. V každém případě je rozhodující, aby se rozměr a tvar závitu i patic žárovek shodoval s objímkou ve svítidle.
E27 – nejznámější typ označovaný jako tzv. edisonův závit. Jeho průměr 27 mm nelze přehlédnout a naštěstí i ten největší nešika dokáže žárovku bezpečně našroubovat do objímky, aniž by ji zaměnil s jiným typem závitu. Tímto závitem jsou zakončeny jak LED žárovky, tak i halogenové, úsporné a pochopitelně i klasické s wolframovým vláknem.

E14 – průměr závitové koncovky je 14 mm, vizuálně jde o edisonův závit v menším provedení a hovorově jsou tato svítidla přezdívána jako „miňonky“.
G4 – jedná se pouze o dva nástrčné úzké kovové kolíky, které se zasunují do objímky s pružnými svorkami, jež zároveň slouží jako držák. Nejčastěji jde o žárovičky napájené přes malý transformátor o výstupním napětí 12 V. Označením číslem 4 v názvu se rozumí rozteč vodicích kolíků, tedy 4 mm.
GU10 – tyto koncovky jsou známé jako „bodovky“. Písmeno G znamená odvozený výraz z angličtiny „globular“ a číslo 10 je opět rozteč kolíčků udávaná v mm. Napájecí napětí je v tomto případě 230 V.

hruška

MR16 – někdy se značí jako GU 5,3. Je součástí bodových světel napájených 12 V přes transformátor a tyto žárovičky jsou primárně určeny tam, kde mohou přijít do styku s vodou a vlhkostí, tedy především do koupelen. Písmena v názvu znamenají výraz z angličtiny „multifaceted reflektor“.
R7S – jsou to speciální svítidla se dvěma paticemi, napájená napětím 230 V. Nahrazují klasické halogenové žárovky, nejčastěji uvnitř osvětlovacích reflektorů.

Vyznat se v druzích koncovek svítidel je někdy velice obtížné, zvláště pro nezkušeného a nepříliš erudovaného člověka. Dnes se zkrátka…