Co to je výhřez ploténky? Je to stav, kdy se měkký střed mezi obratli vyklene nebo protrhne skrze vnější vrstvu disku. Tento výhřez způsobí, že je vyvíjen tlak na okolní nervy, a to vede k bolesti, slabosti a necitlivosti v oblastech, které jsou těmito nervy zásobeny. Nejčastěji se výhřez ploténky vyskytuje v dolní části zad nebo v oblasti krku.
Co způsobuje výhřez ploténky?
Existuje několik příčin, které mohou stát za tím, že vám způsobí výhřez ploténky.
Věk – jak nám přibývá věk, přibývá také riziko výhřezu ploténky. Ploténky se stávají méně elastickými a jsou více náchylné k poškození.
Nadměrné zatížení – pokud máte třeba práci, kdy opakovaně zvedáte těžká břemena nebo se hýbete nevhodným způsobem, může to způsobit nadměrný tlak na vaši páteř. To může vést k výhřezu ploténky.
Úrazy – úrazy, třeba při pádu, mohou přispět k výhřezu ploténky.
Genetika – někteří lidé mají geneticky dané predispozice k oslabení meziobratlových plotének, což zvýší riziko výhřezu plotének.
Obezita – nadváha či obezita zvyšují zatížení páteře a mohou urychlit degenerace plotének.
Jak bojovat s bolestí?
Výhřez plotének je velmi bolestivý. Ale naštěstí existují způsoby, jak si od bolesti alespoň trochu ulevit.
Odpočinek – v období, kdy trpíte akutními bolestmi, je důležité dát tělu čas, aby se zregenerovalo. Doporučuje se krátkodobý klid na lůžku. Ovšem dlouhodobé ležení není doporučováno.
Rehabilitace – rehabilitace se v tomto případě zaměřuje na posilování svalů kolem páteře, zlepšení flexibility a uvolnění napjatého svalstva. Výborné výsledky má u vyhřezlých plotének rehabilitace sm systém, která se právě zaměřuje na posílení svalů kolem páteře.
Teplota a chlad – aplikace tepla či chladu na postiženou oblast vám může poskytnout úlevu. Led vám pomůže zmírnit záněty a intenzivní bolest. Teplo zase uvolňuje napětí ve vašich svalech.