Smutek někdy zažila každá z nás. Podle studií emoce smutku trvají déle, protože máme tendenci nad nimi více přemýšlet. Ovšem je to ošemetné, neustálé přemílání nad smutnými myšlenkami může plíživě dojít až k depresi a úzkostem. Poradíme vám, jak těžké časy překonat.

1) nestyďte se brečet

Nebojte se a pořádně se vybrečte. Nemusíte se nikde schovávat. Brek je zcela přirozený a pomůže vám fázi smutku překonat. Věděla jste, že brečením se uvolňují endorfiny? Navíc brek aktivuje nervový systém, který vám pomůže rychleji se vzpamatovat ze stresu a traumatu.

žena

2) dejte si pořádně do těla

Cvičení je asi to poslední na co teď myslíte, ale jen to zkuste a uvidíte. Překonejte, že se vám nechce. Cvičením uvolníte endorfiny a navíc se budete soustředit jen na to, čímž odvedete myšlenky jinam. Rozhodně vás ale nenaháníme každý den do fitness centra. Bohatě postačí rychlá chůze, tanec nebo kolo.

Tip: usmívejte se i když nemáte náladu, lehce tak obelstíte svůj mozek.

3) poslouchejte hudbu

Hudba umí ovlivnit naše emoce. Na to už vědci přišli dávno. Dejte si do sluchátek oblíbenou muziku, zavřete oči a poslouchejte.

Tip: vyhněte se ale hudbě, která by vám připomněla smutné situace.

běh

4) napusťte si horkou vanu

Ano, i zdánlivé maličkosti jako teplá koupel pomůžou. Teplo na nás totiž má uklidňující efekt. Přidejte si do lázně kapku levandulového esenciálního oleje a uvolněte se.

Tip: trénujte metodu všímavosti, zapojte všechny smysly, jak voní levandulový olej, jak voda příjemně hřeje a tak dále.

5) netrestejte se za své pocity

Smutek je normální a tak není důvod se za něj stydět nebo omlouvat. Nepotlačujte ho. Vezměte své emoce na vědomí, aniž byste se za ně soudila nebo hodnotila. Připomínejte si, že abyste cítila radost je někdy nutné prožít i smutek. Dopřejte si čas na jeho zpracování.

Tip: vyzkoušejte meditaci či jiné relaxační techniky (jóga, tai-či).