Už jste někdy dostali ránu“ od probíjejícího elektrospotřebiče? Pokud ano, tak jste měli velké štěstí, protože pokud se k tomu přidá mokré prostředí, např. v kuchyni nebo venku za deště, může to mít i fatální následky.

Probíjet může jakýkoli spotřebič, v podstatě neexistuje žádný, který by nemohl být poruchový. Týká se to jak topných spirál rychlovarných konvic nebo toustovačů či topinkovačů, tak i osvětlovacích těles nebo točivých elektrických strojů, jako jsou brusky, pily, vrtačky, mixéry, šlehače, automatické pračky i chladničky. Berte to tak, že každý přístroj nebo stroj, který je napájen z elektrické rozvodné sítě, vás může potenciálně zabít, a podle toho bychom se také měli zařídit.

revize elektrických spotřebičů v kuchyni

Revize elektrospotřebičů se vyplatí provádět i tam, kde nejsou povinné v rámci zákonné legislativy, tj. v domácnostech. Vůbec tu totiž nejde o to, zda je něco povinné, ale ve hře je vaše zdraví a zdraví vašich dětí i domácích mazlíčků. Revizní elektrikáři navíc přichází i na závady skryté, které byste ani nepředpokládali, a může objevit i vadné či povolené přívodní kabely, zkratované spoje, povolené šrouby ve svorkách či překroucené a skřípnuté šňůry. Někdy je závada a sotva patrná pouhým okem a zaznamenají ji pouze měřicí přístroje. Nemuseli bychom dělat tolik povyku, kdyby nešlo o napětí životu nebezpečné, jak je tomu kupříkladu u kapesní svítilny na baterie.

moderní kuchyně

Revidovat svítilnu na dvě tužkové baterie je vcelku zbytečné a závadu buď snadno odstraníte sami, a pokud někde něco bude probíjet, nic se vám nestane, ale stane-li se něco podobného u vaší lampičky na psacím stole s kovovým rámem, nemusí to dopadnout dobře.

Buďte tedy bdělí a revize elektrospotřebičů, elektrických zařízení a rozvodů nechte provést raději častěji. Zadejte této činnosti v domácnosti nejvyšší prioritu, protože prasklá vodovodní trubka na toaletě maximálně vyplaví sousedy, ale obnažený, propálený kabel na varné konvici může být tím posledním, co jste ve svém životě chytli za ruku.