Pokud jste předsedou Společenství vlastníků bytových jednotek, je pravděpodobné, že některou z těchto situací budete znát na vlastní kůži.

Jdete po městě, spěcháte, protože máte na určitou hodinu domluvenou třeba i obchodní schůzku a potkáte souseda. Jenže sousedovi nebude stačit, že se pozdravíte, začne s vámi řešit, že v sušárně domu jsou přetržené šňůry a že tam nemůže sušit své prádlo. V rychlosti mu odpovíte, že se do sušárny stavíte, kouknete a zajistíte koupi nové šňůry, jenže soused to chce probírat dále a vy skutečně nemáte čas. Předseda Společenství opravdu nemusí na ulici řešit problémy všech vlastníků bytových jednotek. Bydlíte v jednom domě a tak se můžete za ním kdykoliv zastavit a projednat své problémy v klidu.

sídliště

Předseda Společenství nevyřeší ani sousedské neshody. Může se stát, že v jednom patře suší na balkóně prádlo a nad nimi sousedi v okně kouří. Cigaretový popel často doletí na prádlo. Sousedka s pošpiněným prádlem nejde za sousedem nad ním, ale jde rovnou za předsedou. Jenže, co předseda zmůže? Vše se dá přece vyřešit domluvou přímo mezi sousedy, horní patro může být ohleduplné a začít kouřit v jiném okně, nebo, když uvidí pověšené prádlo, bude oklepávat cigarety do popelníku a ten pak z okna sundá. Pokud ale ochota nebude, nečekejte od předsedy zázraky.

panelák

Pokud máte dům plný nejrůznějších neochotných a problémových vlastníků, máme pro vás, jako pro předsedu Společenství jedno řešení. Je jím profesionální předseda SVJ Homepartner, který bude plnit své povinnosti do puntíku, ale protože nebude bydlet přímo v domě, sousedi si budou muset své žabomyší války vyřešit sami nebo v těch složitějších případech pomocí soudu v občansko-právním řízení.

Takže milí předsedové Společenství, plňte si své povinnosti vyplývající z Občanského zákoníku, ale nedělejte vašim sousedům poskoka.