Ekologové na naší planetě bijí na poplach, že musíme šetřit s vodou. Jistě mají pravdu, ale co vlastně můžeme udělat, abychom vodou skutečně šetřili?

Do našich domácností je vodovodní sítí přiváděna pitná voda a pokud máte centrální vytápění, tak v topení vám koluje užitková voda. Vytápění je uzavřený okruh a pokud není v potrubí netěsnost, voda nemá kam unikat, a tak se nezvyšuje její spotřeba. To s pitnou vodou je to složitější. Bylo by super, kdyby se voda, kterou použijeme ve sprše, v pračce nebo i na mytí nádobí dala použít i na splachování WC, ale tohle má v domácnosti málokdo, spíše nikdo. Nebylo v tomhle směru šetření vodu i kadibudka na zahradě? Vždyť se tam nesplachovalo. Problém možná je, že platíte paušál za vodné, ale i stočné, a přitom nikdo nesleduje a neměří, kolik vody do kanalizace vypouštíte.

voda

Hlavní problém je v tom, že neumíme dostatečně využívat dešťovou vodu. Program dotací dešťovka sice existuje, ale od doby jeho vyhlášení se nic moc neděje, reklama na dešťovku utichla a lidé měli v poslední době jiné problémy než řešit dešťovou vodu. Přitom máte-li rodinný domek, chatu, chalupu, měl by být odvod dešťové vody ze střechy samozřejmostí. Ti šikovní umí dešťovou vodu využít i na to splachování WC, ale také na zalévání zahrady nebo mytí auta. Na to přece nepotřebujete pitnou vodu z vodovodního řádu.

voda

Svést vodu z okapů do IBC kontejnerů je tak snadné, že není nic, na co byste se mohli vymlouvat. Z IBC kontejnerů se voda může vypouštět spodním ventilem, nebo pomocí čerpadla můžete vrchním otvorem přes hadici postříkat celou zahradu. IBC kontejner by měl být naplněný při každém dešti, je to způsob, jak ušetřit hromadu peněz za pitnou vodu. Voda pokrývá většinu naší planety, ale je to slaná voda. Možná až se naučíme efektivně z ní vytvořit sladkou, pitnou vodu, bude náš problém s vodou vyřešen jednou pro vždy.