Letošní léto provázejí často velké zmatky. Stejně velké, jaké tu byly i v posledních letech, pouze jenom tak jaksi docela opačné. Zatímco se v posledních letech kvůli pandemii třeba cestování zakazovalo nebo průběžně komplikovalo různými třeba i nečekaně a rychle se měnícími nezbytnými opatřeními, nyní se ten chaos v pravidlech skoro vytratil. A byl vystřídán chaosem zapříčiněným tím, že najednou v nastalé svobodě chtěli a chtějí snad všichni někam cestovat. Když se to může a možná i dokud se to může.

vysypané kapsle

Pravidla polevila. A když jsem tedy třeba já v posledních týdnech létal s Lufthansou, bral jsem dokonce už i tak trochu jako újmu skutečnost, že se v jejích letadlech stále ještě musí nosit respirátory nebo aspoň roušky. A to navzdory tomu, že jsem ještě na jaře sháněl, kdo mi kde ve světě udělá PCR test, bez kterého se do letadla vůbec nesmělo, a na konci loňského roku jsem vlastně mohl pořád ještě o létání jenom snít, protože se toto nemělo vůbec konat.

A tak si dnes počínáme třeba i jako pomalu smyslů zbavení. Zprávy o koronaviru a počtech nakažených už ignorujeme nebo bereme na lehkou váhu a těch, kdo u nás nosí respirátory, už se nikde moc nevidí. A jako bychom všichni zapomněli, že tu byly i doby, kdy se třeba ve školách, ale nejen tam, povinně testovalo. A politikům nakonec třeba ani obyčejné antigenní testy nestačily a chtěli prosadit i neinvazivní PCR testy, jen aby se vědělo, které ze školních dítek pozitivní je a které není. Šlo by jen o stovky milionů měsíčně, jak se nám tehdy říkalo, a to si zřejmě náš stát mohl dovolit.

padesátky eur

Jenže všichni víme, že to už si náš stát dovolit nemohl. A naštěstí přišla nová vláda, která aspoň podobně nesmyslné a drahé činy neuvedla do praxe. A naopak se kdeco rozvolnilo. Natolik, že už se vlastně pomalu zdá, jako by tu žádný koronavirus nebyl. I když tu je.

Prostě máme jiné ekonomické starosti. A tak je lepší vše rozvolnit a řešit to, co nás doopravdy pálí. Protože vyhazovat sta milionů v době, kdy nemá mnoho lidí co do úst a ještě víc se jich obává, zda bude za co si v zimě zatopit, by bylo hloupé. Zejména když se ví, že to tu dnes funguje i bez testů.